Często podkreślamy, że mamy na uwadze wygodę Twojej pracy, cenimy Twój czas i pieniądze. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić do oferty proszek Solar Flux typ B. W tym artykule znajdziesz informacje o zaletach tego topnika i możliwościach jego zastosowania.

Co to jest Solar Flux?
Solar Flux to złożony związek chemiczny w postaci bardzo drobnego proszku, drobniejszego i delikatniejszego niż puder do twarzy. Stosuje się go do spawania stali nierdzewnej, wysokostopowych stali chromowych, chromoniklowych i aluminium. Jeśli chcesz uzyskać złącze o wysokich parametrach wytrzymałościowych i eksploatacyjnych dla stali średniostopowych i niskostopowych, to również możesz użyć topnika Solar Flux. Zwłaszcza wtedy, gdy dojście od strony grani jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Solar-Flux-typ-B-puszka

Dlaczego warto zastosować Solar Flux?
Podczas spawania stali nierdzewnej, wysokostopowej stali chromowej lub chromoniklowej, gaz osłonowy albo otulina elektrody chronią tylko przód spoiny. W celu równomiernego rozprowadzenia ciepła oraz zabezpieczenia jej przed utlenianiem i powstawaniem zanieczyszczeń, ważne jest zastosowanie odpowiedniego środka również na jej tył. Możesz to osiągnąć, stosując gaz osłonowy typu argon, jednak dzięki topnikowi Solar Flux zrobisz to szybciej, łatwiej i taniej, zachowując jednocześnie taką samą jakość spoiny.

Jak ważne jest zastosowanie ochrony Solar Flux?
Ochrona jest niezwykle istotna, ponieważ jej brak spowoduje przepalenia, a spoina będzie porowata i nie przejdzie badania rentgenowskiego. Zobacz, jaki efekt daje użycie topnika Solar Flux.

Solar FLux B przód-i-tył spoiny

Przód spoiny wygląda idealnie, prawda? (fot. po lewej stronie). Zwróć jednak uwagę na zdjęcie po prawej stronie, na którym widać część spoiny po zastosowaniu proszku Solar Flux i część bez żadnej ochrony. Różnica jest diametralna. Przyjrzyjmy się bliżej spoinie bez i z zastosowaniem naszego topnika.

spoina bez-i-z-ochroną-proszku Solar Flux typu B

Fotografia po lewej stronie – tutaj nie użyto żadnej ochrony spoiny. W tym przypadku efektem są wyraźnie widoczne przebarwienia po tlenkach, gorsza jakość i zdecydowanie obniżona trwałość spoiny. Po prawej stronie mamy idealną spoinę, do wykonania której użyto proszku Solar Flux typ B. Przejdźmy więc do opisania wszystkich zalet tego produktu.

Poznaj korzyści zastosowania Solar Flux
Dzięki topnikowi Solar Flux, możesz zrezygnować z aplikowania podkładek formujących grań spoiny. Proszek wpłynie powiem na to, że w trakcie spawania płynny metal będzie podtrzymany od strony grani, a tym samym będzie ona gładka, prawidłowo związana z podłożem i odpowiednio ukształtowana. Ponadto zastosowanie proszku Solar Flux:

  • wyeliminuje zanieczyszczenia,
  • zabezpieczy grań spoiny przed utlenieniem,
  • zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła i dobry przetop,
  • ulepszy przepływ materiału wypełniającego,
  • stworzy barierę zabezpieczającą przed ponownym utlenianiem.

Aplikacja pasty – sprawdź jak stosować Solar Flux
Zgodnie z instrukcją producenta, topnik należy wymieszać z alkoholem – tutaj zaleca się użycie metanolu. Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki w pięciu prostych krokach.

ZOBACZ filmik, na którym przyjaciele z weld.com testują Slar Flux i pokazują, jak go prawidłowo stosować.

Krok 1. Przesyp proszek Solar Flux do mniejszego pojemnika, na plastykowy talerzyk lub pokrywkę.

Krok 2. Dodaj alkohol i wymieszaj.

Mieszanie-topnika-Solar-Flux typu B-z-alkoholem

  • producent zaleca alkohol metylowy, dzięki któremu uzyskasz najlepsze rezultaty,
  • dodaj taką ilość alkoholu, by po wymieszaniu uzyskać pastę o konsystencję od rzadszej po gęstą, w zależności tego, co w danej chwili jest Ci potrzebne.

Uwaga: wymieszaj tylko taką ilość, którą możesz na bieżąco wykorzystać, najlepiej w ciągu kilku godzin, maksymalnie w ciągu jednego dnia.

  • Po wymieszaniu odczekaj kilka minut, by pozwolić zajść reakcji chemicznej pomiędzy składnikami. W tym czasie przygotuj powierzchnię (patrz Krok 3)

Krok 3. Przygotuj powierzchnię.
Przed nałożeniem pasty Solar Flux upewnij się, że powierzchnia jest czysta. Przy pomocy odpowiedniego zmywacza usuń kurz, smary i oleje.

Krok 4. Nałóż pastę Solar Flux na tył spoiny.
Przy pomocy pędzelka nałóż cienką warstwę pasty tak, aby szczelnie pokryć powierzchnię na szerokości ok. 6mm po obu stronach złącza. Odczekaj kilka minut, by całkowicie odparował alkohol.

nakładanie-pasty-solar-flux typu B

Krok 5. Teraz możesz przejść do spawania, stosując dokładnie tę samą procedurę, jak w przypadku gazu osłonowego.

spawanie-z-solar-flux pasta typu B

Efekt końcowy widziałeś / widziałaś wyżej w pierwszej części artykułu.

UWAGA: w przypadku, gdy zmienisz cokolwiek w opisanej procedurze, to dobrze jest wcześniej wykonać próbny spaw. Tak podpowiada doświadczenie i zdrowy rozsądek. Powodzenia 🙂

ZOBACZ filmik, na którym przyjaciele z weld.com testują Slar Flux i pokazują, jak go prawidłowo stosować.
Promocje

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące proszku Solar Flux, lub jesteś zainteresowany/a kupnem, to serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami. Zadzwoń +48 61 667 57 41 lub napisz do nas na adres biuro@weld.guru

 

 

Źródło: solarflux.com